آب و هوای ایران

ایران دارای آب و هوای متنوع است. در شمال غربی، زمستان های سرد که با بارش برف سنگین و دمای زیر صفر در دسامبر و ژانویه همراه است. بهار و پاییز نسبتا معتدل هستند، در حالی که در تابستانها هوا خشک و گرم است. در جنوب، زمستان ها معتدل و تابستان ها بسیار گرم هستند، درجه حرارت در ماه جولای روزانه به بیش از 38 درجه سانتی گراد می رسد، این دما گاه در برخی از بخش های صحرا به 50 درجه سانتی گراد نیز میرسد.

در دشت خوزستان گرمای تابستان با رطوبت بالا همراه است؛ به طور کلی، ایران دارای آب و هوای خشک است که در آن بیشترین میزان بارش از ماه اکتبر تا آوریل است. در بسیاری از قسمت های کشور، میانگین بارش سالانه 25 سانتی متر یا کمتر است.در ایران استثنا نیز وجود دارد که در این میان میتوان به دره های مرتفع بالای رشته کوه زاگرس و خطه ساحلی دریای خزر اشاره کرد که در آن میانگین بارش ، حداقل 50cm در سال است.در بخش های غربی دریای خزر، بارش باران بیش از تقریبا 100cm سالانه است که نسبتا به طور مساوی در طول سال توزیع شده است.

جغرافیای ایران

ایران هجدهمین کشور بزرگ جهان و دومین کشور بزرگ در خاور میانه است که مساحتی در حدود 1.6 میلیون km2 دارد ، مساحت آن حدوداً به اندازه مجموع مساحت انگلستان، فرانسه، اسپانیا و آلمان است.

ایران که بر روی فلات ایران واقع شده است و به عنوان یکی از کوهستانی ترین کشور های جهان شناخته می شود ؛ ایران توسط رشته کوه های ناهموار و بیابان های بسیاری پوشانده شده است به طوریکه رشته کو های زاگرس و البرز به ترتیب قسمت های غربی و شمالی ایران را پوشانده اند ؛ بیابان طلایی دشت کویر (صحرای بزرگ نمک) و دشت لوت (صحرای پوچی) در بخش مرکزی و شرقی واقع هستند.

با داشتن جنگل های انبوه بارانی در شمال، سواحل گرم و آفتابی در جنوب، کوه های برفی در غرب و بیابان شگفت آور و داغ در شرق، ایران یکی از معدود کشورهایی است که لذت تجربه چهار فصل در یک زمان را به مسافران عرضه میدارد.