زمستان ایران

جاذبه های گردشگری ایران در زمستان

 

ایران سرزمین چهارفصل

این نامی است که بارها آن را شنیده ایم ، این به این خاطر است که در هر فصل از سال که باشیم در قسمت های مختلف ایران می توان آب و هوای متفاوتی را تجربه کرد .

معمولا مسافران و گردشگران فصل بهار و تابستان را برای سفر به شهر های ایران انتخاب می کنند اما نباید از زیبایی های زمستان ایران غافل شد.

در این متن تلاش شده است تا ذره ای از این زیبایی های معرفی شود .

اردبیل

این استان به دلیل پایین بودن دمای هوای آن به نسبت بسیاری از مناطق ایران و بهره بردن از منابع طبیعی بیشمار در بهار و تابستان سهم بسیاری از گردشگران را به خود اختصاص می دهد.

این استان علاوه بر بناهای تاریخی و موزه های متعدد که در تمام فصول مسافران را به خود جذب می می کنند، در فصل زمستان با جاذبه های منحصر به خود مقصد بسیاری از مسافران است.

از جمله این جاذبه های می توان به پیست اسکی آلوارس در 12 کیلومتری روستای آلوارس و 24 کیلومتری سرعین اشاره کرد .

این پیست که بزرگترین پیست اسکی از نظر وسعت در ایران است ، در ارتفاع 3200متری از سطح دریا قرار دارد .

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استان چشمه های آب گرم طبیعی آن است که دارای خواص درمانی نیز هست .

معروف ترین این چشمه ها در سرعین قرار دارد که باعث می شود در زمستان گردشگران بسیاری به این شهر جذب شوند .

یکی دیگر از مکان های دیدنی استان اردبیل در تمام فصول و به خصوص در زمستان گردنه حیران است که در مسیر خلخال به اسالم قرارد دارد .

چهارمحال و بختیاری

این استان به دلیل انباشت برف در ارتفاعات خود آب رودهای مهم و اصلی جنوب غرب و مرکز ایران مانند کارون و زاینده رود را تامین می کند.

این استان در زمستان جاذبه های بصری بسیار زیادی دارد از آن جمله می توان به تالاب یخ زده چغاخور اشاره کردکه به دلیل قطر زیاد یخ در سطح تالاب  امکان راه رفتن بر روی تالاب فراهم است . و لذت این پیاده روی بر روی سطح دریاچه با تماشای منظره ی زیبای کوه ها و باغ های پوشیده از برف اطراف دو چندان می شود.

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این استان منطقه نام آشنای کوهرنگ است . این منطقه دارای جاذبه هایی مانند آبشار شیخ علیخانی است که به دلیل به وجود آمدن قندیل های بسیار زیبا به یکی از مقصد های سفرهای زمستانی تبدیل شده است .

از دیگر جاذبه های این منطقه میتوان به آبشار تونل کوهرنگ اشاره کرد که به دلیل کف به وجود آمده از فشار زیاد آب منظره چشم نوازی را به وجود آورده است که مسافران وگردشگران را وادار به توقف و تماشا می کند .

یکی از مهم ترین دلایل سرفر به استان چهارمحال و بختیاری در فصل زمستان می تواند استفاده از پیست اسکی کوهرنگ باشد . طول این پیست 800متر و شیب آن 20 درصد می باشد و هوای آن در بیشتر روزهای زمستان آفتابی است. تمام این ویژگی ها و انباشت مناسب برف در این پیست باعث می شود که علاقه مندان به این ورزش نتوانند از فرصت سفر به این منطقه به راحتی چشم پوشی کنند .

تالاب میانکاله

یکی دیگر از لذت هایی که اهل سفر می توانند فقط در فصل زمستان از آن بهره ببرند سفر به تالاب زیبای میانکاله و تماشای پرندگان مهاجر است .

البته لازم به ذکر است که این تالاب تحت حفاظت اداره محیط زیست است و بدون داشتن مجوز ورود به آن دشوار است .

جزیره میانکاله در قسمت جنوب شرقی دریای خزر قرار دارد و در فاصله 12 کیلومتری شمال شهر بهشهر واقع شده است . علاوه بر این که خانه حیوانات و پرندگان منحصر به فرد بومی هست ، هر ساله در فصل زمستان پذیرای گرندگان مهاجر سیبریایی نیز هست. پرندگانی نظیر انواع مرغابی ، غاز وحشی ، قوی فریادکش ، فلامینگو ، طاووسک ، عقاب دریایی دم سفید و ... می باشد .