هتل

 

انواع و اقسام هتل ها و تعاریف آن ها 

 

هتل های تجاری (Business Hotels)

هتل های تجاری بشتر هتل های موجود را تشکیل می دهند که معمولا در مرکز شهر و یا مناطق تجاری هر شهر قرار دارند.با این که این هتل های با هدف جذب مسافرین تاجر ساخته می شود ولی به دلیل کیفیت ساخت بالا معمولا مسافرین توریستی نیز از آن ها استفاده می کنند.سرویس این هتل ها شامل روزنامه، قهوه صبح، تلفن های محلی رایگان، صبحانه ویژه و غیره است. همچنین خدماتی مانند دسترسی به اتاق های کنفرانس،کامپیوتر شخصی، اینترنت وایرلس، پرینتر و فکس را نیز به مشتریان خود ارائه می دهند.

 

هتل فرودگاه (Airport Hotels)

معمولا کارکنان شرکت های هوایی،تاجران و مسافرهایی که پروازشان کنسل شده یا در روز بعد پرواز می کنند از این دسته هتل ها استفاده می کنند . برخی از این هتل ها جزء خدمات خود حمل و نقل رایگان تا فرود گاه را دارند . وجه تمایز این دسته هتل ها با دیگر هتل ها این است که مسافران می توانند اتاق ها را به صورت ساعتی اجاره کنند که این خود باعث کاهش هزینه می شود.

 

هتل های سوئیت (Suit Hotels)

این دسته از هتل ها که رشد سریعی دارند جزء جدید ترین نوع هتل ها هستند .وجود اتاق نشیمن جدا از اتاق خواب در سوئیت ها باعث جذاب بودن این دسته هتل ها می باشد . به دلیل کاهش هزینه ها و حضور در بازار رقابتی هتلها ؛ معمولا این دسته از هتل ها با وجود سوئیت های مجلل خدمات کمتری نسبت دیگر هتل ها ارائه می کنند . معمولا  افراد حرفه ای مانند بازرگانان،وکلا،حساب داران از این دسته هتل ها استفاده می کنند زیرا می توانند کارها و جلسات خود را در سوئیت و خارج از اتاق خواب انجام دهند .

 

هتل های اقامت طولانی (Extended Stay Hotels)

این هتل ها بسیار شبیه به هتل های سوئیت است با این تفاوت که آشپز خانه کامل و مجهزی در داخل خود دارند ؛ و معمولا سرویسی به مسافر ارائه نمی کنند و یا سطح پایینی از سرویس را به نسبت دیگر هتل ها ارائه می دهند . این هتل ها معمولا برای مسافرانی است که اقامتی بیش از یک هفته دارند و نمی خواهند زیاد بر روی سرویس های هتل اتکا کنند . این هتل ها را خانه دور از  خانه(Home Away From Home)    یا خانه دوم نیز می نامند.

 

هتل های آپارتمان (Aparteman Hotels)

این هتل ها با نام رزیدنشال هتل (Residential Hotel) نیز شناخته می شوند که می توان در آنها اقامت های طولانی و یا حتی دائمی داشت . معمولا قرارداد بین هتل و مشتری از یک ماه تا یک سال با قابلیت تمدی بعد از مدت اجاره می باشد. امکانات داخل هر واحد از این دسته هتل ها معمولا شامل اتاق خواب،اتاق نشیمن،آشپزخانه،بالکن شخصی،ماشین لباس شویی و غیره است.این هتل ها همچنین سرویس هایی نظیر نظافت اتاق و رخشت شویی را نیز ارائه می دهند.در برخی موارد این هتل ها دارای رستوران و سالن نشیمن عمومی نیز هستند.

 

هتل های بوتیک  (Boutique Hotel)

این دسته از هتل ها دارای سرویسی با کیفیت بالا و بسیار لوکس هستند که معمولا از 10 تا 100 اتاق دارند . هتل های بوتیک در دهه نود رشد بسیاری داشتند و در کلان شهرهای لندن،نیویورک و سان فرانسیسکو تاسیس شدند . هدف اصلی از ایجاد هتل بوتیک ها ایجاد فضایی آرامش بخش با طراحی کلاسیک است که به طبع همراه با سرویسهای کامل و با کیفیت است . بسیاری از بوتیک هتل ها در بناهای قدیمی بازطراحی می شوند و بنا با حفظ اصالت و قدمت تبدیل به یک هتل می شود و این یکی از ویژگی های شاخص این گونه هتل هاست که در آن حس فضایی مشابه یک خانه قدیمی و مجلل را به گردشگر می دهد.

 

هتل های تفریحی (Resort Hotels)

این هتل ها معمولا در کوهستان ها،جزیره ها،سواحل،جنگل ها و مناطق دیگری که دور از شهر هستند قرار دارند.این هتل ها بسته به محل ساخت آن ها معمولا امکانات تفریحی از قبیل زمین گلف،زمین تنیس،قایقرانی،اسکی،شنا و غیره را به مشتریان خود ارائه می دهند.این هتل ها به علت واقع بودن در مکان های دیدنی و طبیعی معمولا خاطره انگیزتر از انواع دیگر هتل ها هستند و البته هزینه استفاده از آن ها نیز معمولا بالا است.

 

هتل های تاریخی (Heritage Hotels)

این هتل ها معمولا در محل قلعه ها ، قصر ها ، کاروان سراها ، و دیگر بناهای تاریخی قرار دارند که اقامت در همچین هتل هایی احساس زندگی در زمان های گذشته را به مسافرین می دهد . به دلیل تاریخی بودن بنا امکان تغیر اساسی در ساختمان وجود ندارد ، به همین دلیل فاقد امکاناتی مانند استخر ، سالن بدنسازی ، زمین تنیس ، و دیگر امکانات مدرن می باشد ، ولی با این وجود معمولا هزینه اقامت در چنین هتل هایی پایین نیست .  

 

هتل های تخت خواب و صبحانه (Bed and Breakfast Hotels)

این هتل ها خانه های معمولی هستند که اناق هایشان را اجاره می دهند و به صورت خانوادگی اداره می شود و رستوران و کافه آن را اعضاء خانواده اداره می کنند. این هتل ها به دلیل خدمات کم و محدود قیمت کمتری بنسبت به سایر هتل ها دارند.

 

هتل های مرکز کنفرانس  (Conference Center)

معمولا مشتریان این دسته از هتل ها شرکت کنندگان کنفرانس ها هستند . معمولا این هتل ها از سیستم های صوتی و تصویری با کیفیت بالا برخوردار هستند ، همچنین دارای امکاناتی مانند زمین گلف، استخر ، زمین تنیس و سالن بدن سازی هستند که معمولا این هتل ها در حومه شهر قرار دارند .

 

هتل های مرکز گردهمایی (Convention Centers)

مشتریان این دسته از هتل ها معمولا سازمان های دولتی یا سازمان های خصوصی بسیار بزرگ هستند که از این هتل ها برای برگزاری گردهمایی های بین المللی استفاده می کنند . این هتل های بسیار بزرگ معمولا بیش از 1500 اتاق دارند و می توانند شرکت کنندگان در یک گردهمایی بزرگ را در خود اسکان دهند . این هتل ها دارای سالن های کنفرانس بزرگ و مجهز به سیستم های صوتی تصویری پیشرفته هستند .

 

هاستل  (Hostel)

مشتریان این هتل ها افرادی هستند که می خواهند با هزینه پایین در هتل اقامت کنند . اتاق های این هتل به این صورت هست که چند تخت در یک اتاق قرار دارد که مسافر یکی از این تخت ها را اجاره می کند و از امکاناتی مانند دستشویی ، حمام و آشپزخانه به صورت مشترک استفاده می کنند .این دسته از هتل ها در اروپا بسیار پرطرفدار است .

 

هتل پانسیون (Hotel Pension)

این دسته از هتل ها معمولا به صورت ماهانه و یا سالانه اجاره داده می شوند . امکانات این هتل ها محدود بوده به صورتی که قادر است تنها نیاز های ساکنان هتل را تامین کند و مشتریان دیگری برای صرف غذا از خارج از هتل نمی پذیرد . معمولا این هتل ها از یک سالن غذا خوری با ظرفیت ساکنان ، سالن مطالعه و کتابخانه و اتاق تلوزیون بهره می برند . در این هتل ها مقررات خاصی از قبیل ساعت مشخص برای صرف وعده های غذایی و ساعات ورود و خروج وجود دارد .

 

ریزورت هتل (Resort Hotel)

این هتل ها که برای استراحت استفاده می شوند معمولا نزدیک چشمه های مواد معدنی و یا ساحل قرار دارند .

 

متل Motel

در این دسته از هتل ها که معمولا در خارج از شهر قرار دارند فضایی یه اسم لابی وجود ندارد ، زیرا مسافرین به محض ورود با خودرو خود بدون نیاز به پیاده شدن کلید اتاق خود را از رسپشن دریافت می‌کنند و با خودرو تا مقابل درب اتاق رانندگی می کنند.

 

انواع اتاق های موجود در هتل ها

 

 Single Suite  سوئیت یک نفره  Office Suite  سوئیت اداری
 Bungalow  بنگلو    Conference Suite  سوئیت کنفرانس  
 Balcony Room  اتاق با بالکن    Mini Suite  سوئیت کوچک  
 Room With Private Pool  اتاق با استخر خصوصی    Junior Suite  سوئیت معمولی  
 Banquet Room  اتاق ضیافت    Deluxe Suite  سوئیت دو لوکس  
Family Room اتاق خانواده   Vip Suite سوئیت مسافرین مهم  
Family Units واحد های فامیلی   Imperial Suite سوئت مجلل  
 Room With Bath اتاق معمولی با حمام   Pent house Suite سوئیت محصور  
Woods View Room اتاق با چشم انداز جنگل   Dolcevita Suite سوئیت ماه عسل (برای اقامت )  
Double Double Room اتاق چهارنفره  Room Without Bath اتاق معمولی بدون حمام  
Duplex Room اتاق دوبلکس SINGLE ROOM اتاق یک نفره
Cabana Room اتاق کابانا Twin Room اتاق دو نفره ( دو تخته )
Studio Room اتاق استودیو Hollywood Twin Room اتاق دونفره هالیوود
Parlor Room اتاق پارلر(اتاق نشیمن یا سالن پذیرایی) Double Room اتاق دونفره ( یک تخت بزرگ )
Lanai Room اتاق لانای Triple Room اتاق سه نفره
Efficiency اتاق افیشنسی Apartment آپارتمان
Suite سوئیت Connected Room کانکتد روم
Fiesta Suite فیستا سوئیت (سوئیت ماه عسل)

اتاق یک نفره SINGLE ROOM

این اتاق دارای یک تخت خواب یک نفره است و اختصارن با علامت SGL نشان داده می شود

اتاق دو نفره ( دو تخته ) Twin Room

این اتاق دارای دو تخت خواب یک نفره است که معمولا بین آن ها یک میز پاتختی قرار دارد.

اتاق دونفره هالیوود Hollywood Twin Room

این اتاق دارای دو تخت خواب یک نفره است که بدون فاصله کنار هم قرار گرفته اند.

اتاق دونفره ( یک تخت بزرگ ) Double Room

این اتاق دارای یک تخت خواب دونفره با اندازه معمولی(191*137 سانتی متر) است. اتاق دو نفره که دبل یا توئین نامیده می شود . دبل یعنی اتاقی که یک تخت دونفره به هم چسبیده دارد و توئین اتاقی است که دو تخت مجزا دارد و اختصارن با علامت DBL نشان داده می شود .

اتاق سه نفره Triple Room

اتاق سه نفره که تریپل نامیده می شود . دارای 3 تخت تک نفره و یا یک تخت تک نفره و یک تخت دونفره به هم چسبیده میباشد و اختصارن با علامت TPL نشان داده می شود .

اتاق چهارنفره Double Double Room

این اتاق دارای دو تخت خواب دونفره معمولا با اندازه معمولی است.

اتاق دوبلکس Duplex Room

این اتاق دارای دو طبقه هستند.

اتاق کابانا Cabana Room

این اتاق در مجاورت یک منظره آبی مانند دریاچه،ساحل و یا استخر دارد. . ساکن چنین اتاقی می تواند برای تعویض لباس از اتاق مخصوص خود استفاده نماید .

اتاق استودیو Studio Room

این اتاق ها هم کارایی پذیرایی و هم اتاق خواب را دارند به این صورت که کاناپه ها قابلیت تبدیل به تخت شدن را دارند.. اتاق استودیو حمام نیز دارد، استودیو می تواند آشپزخانه کوچکی نیزداشته باشد .

اتاق پارلر(اتاق نشیمن یا سالن پذیرایی) Parlor Room

د از این اتاق نمی توان برای خوابیدن استفاده کرد و معمولا برای اهداف کاری و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اتاق لانای Lanai Room

این اتاق نمایی به یک منظره طبیعی مانند باغ یا آبشار دارد.

اتاق افیشنسی Efficiency

این اتاق دارای یک آشپزخانه کوچک است.

سوئیت Suite

سوئیت ها کامل ترین نوع محل های اقامت محسوب می شود که معمولا دارای دو یا چند اتاق خواب،یک اتاق نشیمن و یک اتاق غذاخوری است.

فیستا سوئیت (سوئیت ماه عسل) Fiesta Suite

این اتاق ها در هتل هایی که سالن عروسی دارند بعد از مراسم در اختیار عروس و داماد قرار می گیرد و معمولا هزینه آن جزء هزینه های مراسم در نظر گرفته شده است .

آپارتمان Apartment

آپارتمان دارای هال ، پذیرایی ، اتاق خواب و حمام است و در پذیرایی صندلی یا مبل وجود دارد .

کانکتد روم Connected Room

دو اتاق تو در تو را میگویند، هر دو اتاق به راهرو اصلی هتل راه دارد و هر کدام به تنهایی یک اتاق کامل است و حمام جداگانه ای هم دارد، این دو اتاق به وسیله یک در از وسط به هم متصل است. بدون این که درب راهرو اصلی را باز شود، دو اتاق از درب وسط با هم در ارتباط است.

انواع تخت در هتل ها

 

 Twin   دو تخت جداى تکنفره    Bed- parlor   تخت سالن پذیرایى- کاناپه قابل تبدیل به تخت
  Double   یک تخت دونفره    Convertible Sofa   کاناپه تبدیل به تخت 
 Twin Double   یک تخت دونفره و دو تخت تکنفره   Convertible Couch   کاناپه تبدیل به تخت خواب 
 Queen Size   تخت دونفره بزرگ   Sleeping Couch   مبل تخت خوابشو 
 King Size   تخت بزرگ   Folding-up bed   تخت دیوارى
  Double- Double Bed   تخت دوبل دوبله   Roll-A-Way-Bed   تخت تاشو 
 Water Bed   تخت باتشک آبى   Single   یک تخت یکنفره 
Bunk Beds تخت دو طبقه

اکسترا بد  (Extra Bed) ـ  تختخواب تاشو

این تخت ها بنا به درخواست مسافر توسط خانه دار در اتاق قرار می.  گیرد . و بابت این تخت اضافی هزینه اضافی دریافت می‌شود .

تختخواب بچه

این تخت بنا به درخواست مسافرینی که بچه همراه دارند در اتاق قرار می گیرد و بابت این تخت اضافی نیز هزینه اضافی دریافت می‌شود .

اصطلاحات مربوط به سن مسافر

 

به افراد بیش از 12 سالاطلاق می گردد و با علامت اختصاری ADL نشان داده می شود .

بزرگسال Adult

کودکانی هستند که معمولن در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمی یابد و باعلامت اختصاری CHD2-6 نشان داده می شود .

اطفال 2-6 سال Child

کودکانی هستند که معمولا در هتل ها به آنها تخت از نوع سفری اختصاص می یابد و با علامتاختصاری CHD6-12 نشان داده می شود .

اطفال 6-12 سال Child

به کودکان زیر دوسال اطلاق می گردد که معمولن در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمی یابد و با علامتاختصاری INF نشان داده می شود .

نوزاد Infant

 

انواع سرویس ها در هتل ها

 

سرویس اتاق تنها    R.O - (ROOM ONLY)

در این سرویس اتاق بدون صبحانه به مسافر اجاره داده می شود و اگر مسافر بخواهد از سرویس صبحانه استفاده کند باید هزینه جداگانه پرداخت کند .

سرویس تخت و صبحانه (BED & BREAKFAST) - B.B

این سرویس که در هتل ها رایج است شامل بوفه صبحانه نیز می شود .

سرویس صبحانه و یک وعده غذا (HALF BOARD) - H.B

این سرویس شامل صبحانه و ناهار یا شام به رایگان است .

سرویس صبحانه نهار شام - F.B - (FULL BOARD)

این سرویس شامل هر سه وعده غذایی به رایگان می باشد .

سرویس کامل غذا و نوشیدنی (ALL INCLUSIVE) - ALL

این سرویس شامل هر سه وعده غذایی و سرو انواع نوشیدنی در طول روز به صورت رایگان است.

سرویس ویژه و کامل - U.All - (ULTRA INCLUSIVE)

این سرویس به این معنی است که شما برای استفاده از هیچکدام از سرویس ها و امکانات هتل شامل غذا، نوشیدنی، اسنک ، بار ،استخر، اتاق کودک، سالن های بازی و غیره هزینه اضافه پرداخت نمی کنید و همه امکانات هتل در خدمت شماست.

در واقع اتاق جهت اقامت همراه با تمام وعده های غذائی شامل صبحانه ،ناهار ، عصرانه و شام و نوشیدنی های رایگان . بسته به نوع نوشیدنی ارائه شده مثلا تولید داخل یا خارج کشور و اینکه درچه ساعاتی از شبانه روز ارائه می گردد دارای واژه های متفاوتی است نظیر Ultra All Inclusive و Maximum All Inclusive.  در بعضی از هتل هایی که چنین سرویسی ارائه میگردد استفاده رایگان از ورزشهای آبی از قبیل جت اسکی ، اسکی روی آب ، غواصی ، ماساژو . . . برای یکبار در طول اقامت جزئی از سرویس می باشد .